/Files/images/знак.jpg Вимоги безпеки для учнів під час канікул. Методичні матеріали
Правила поведінки дорогою до школи
Пам'ятка "Безпечна поведінка взимку"
Пам’ятка із безпечної поведінки для учнів під час осінніх канікул
Пам’ятка із безпечної поведінки для учнів під час весняних канікул
Пам’ятка із безпечної поведінки для учнів під час літніх канікул
Безпека на водних об'єктах
Правила пожежної безпеки під час святкування Нового року

Щоб свято не затьмарилось пожежею, необхідно дотримуватись таких правил.

 • Ялинка має стояти на стійкій основі.
 • При виявленні несправності святкової ілюмінації (блимання лампочок, іскріння) слід одразу її вимкнути.
 • Не можна прикрашати ялинку целулоїдними іграшками.
 • Дітям забороняється використовувати піротехнічні засоби!
 • Купувати піротехнічні засоби слід лише у спеціалізованих магазинах і тільки разом із дорослими.
 • Використовувати ці вироби можна лише на відкритих майданчиках і тільки дорослим.
 • Пам'ятай! Щороку збільшується кількість людей, які отримали травми через недотримання правил користування піротехнікою.
Правила протипожежної безпеки
 • Не грайся із сірниками та запальничками.
 • Не запалюй свічки та бенгальські вогні без нагляду.
 • Не залишай іграшки, книжки, одяг біля увімкнених обігрівачів.
 • Не суши речі над газовою плитою.
 • Не пали багать у сараях, підвалах, на горищах.
 • Не вмикай багато електроприладів одночасно: електромережа може згоріти.
 • Обов'язково вимикай електроприлади, коли виходиш із дому. Не тягни за дріт руками, обережно вийми штепсель із розетки.

На дачі або в селі не відкривай грубку: від маленької; вуглинки, що випаде з неї, може статися пожежа.

На виконання рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій Харківської міської ради (протокол №6 від 28.04.2011) у школі проводиться робота з учнями та їх батьками по запобіганню нещасних випадків на воді, а саме:

- розроблені рекомендації по проведенню бесід з питань запобігання дитячого травматизму на воді та поблизу водоймищ (додаток 1)- проведені бесіди з питань запобігання всім видам дитячого травматизму, в тому числі на воді та поблизу водоймищ (про що зроблено відповідні записи у класних журналах та щоденниках учнів);- це питання буде обговорено на батьківських зборах, запис буде внесено у відповідний протокол;- буде створено куточок «Правила поведінки на воді та поблизу водоймищ»;- відповідна інформація розміщена на сайті навчального закладу.

Матеріали для проведення бесід з учнями із запобігання нещасних випадків на воді

Вода — чудодійний засіб оздоровлення організму. Купання дає людині фізичне та моральне задоволення, допомагає позбутися стресів. Але, на жаль, для декого відпочинок біля води закінчується бідою.Першою умовою безпечного відпочинку на воді є вміння плавати. Навчитись плавати потрібно кожному. Людина, яка добре плаває, почуває себе на воді спокійно, упевнено, у випадку необхідності може надати допомогу товаришу, який потрапив в біду.Навіть той, хто добре плаває, повинен постійно бути обережним, дисциплінованим і суворо дотримуватись правил поведінки на воді.Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку. Необхідно звернути особливу увагу на пояснення юнацтву правил поведінки на воді.Варто пам’ятати, що основними умовами безпеки є:- правильний вибір та обладнання місць купання;- навчання дорослих і дітей плаванню;- суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах;- постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.

Загальні правила поведінки на воді:

Правилами поведінки на воді забороняється:

1. Купатися в місцях, які не визначені місцевими органами виконавчої влади та не обладнані для купання людей.

2. Залазити на попереджувальні знаки, буї, бакени.

3. Стрибати у воду з човнів, катерів, споруджень, не призначених для цього.

4. Пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів.

5. Використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин, надувні матраци та інше знаряддя, не передбачене для плавання.

6. Плавати на плавзасобах біля пляжів та інших місць, які відведені для купання.

7. Вживати спиртні напої під час купання.

8. Забруднювати воду і берег (кидати пляшки, банки, побутове сміття і т.д.), прати білизну і одяг у місцях, відведених для купання

9. Підпливати близько до плавзасобів, які йдуть неподалік від місць купання.

10. Допускати у воді грубі ігри, які пов’язані з обмеженням руху рук і ніг.

11. Подавати помилкові сигнали небезпеки.

12. Заходити глибше, ніж до поясу, дітям, які не вміють плавати.

13. Купання дітей без супроводу дорослих.

Правила поведінки для дітей:

1. Купання дозволяється в спеціально обладнаних місцях, визначених місцевими органами виконавчої влади, під наглядом дорослих (педагогів, керівників або батьків).

2. До купання допускаються групи дітей до 10 чоловік під наглядом одного відповідального, що вміє добре плавати і знає прийоми рятування на воді.

3. Біля місця купання має бути обладнаний медичний пункт, а в разі його відсутності купання має здійснюватись під наглядом медпрацівника.

4. Місця купання обладнуються рятувальними постами з рятувальними засобами. Крім того, в місцях купання дітей ретельно перевіряється дно аварійно-рятувальними службами, про що складається акт перевірки, вимірюється температура води і повітря.

5. Діти допускаються до купання після огляду лікарем.

6. Роздягання та одягання дітей проводиться під наглядом організатора купання (одяг кожної дитини викладається у рядки окремими купами).

7. До і після купання проводиться перевірка наявності дітей, шляхом шикування їх в ряд у відповідності до своїх куп одягу.

8. Відповідальний за купання повинен: нагадати дітям правила поведінки на воді до початку купання, увійти у воду першим (до дозволеної межі), а вийти останнім.

9. При особистому купанні дітей дорослі зобов’язані постійно спостерігати за дітьми, що купаються.

Місця купання (пляжі) повинні відповідати санітарно-технологічним нормам:1. Місця купання (пляжі) необхідно розташовувати вище за течією від портових споруджень, пірсів, причалів, суден, нафтоналивних пристосувань, спусків стічних вод і ділянок скидання промислових відходів.2. Зона для купання не повинна перевищувати 1200 метрів уздовж і до 50 метрів від берега.3. Дно водоймища на ділянці, відведеній для купання, повинно плавно опускатися від берега до глибини 1 м 75 см; гранична глибина для дітей молодшого віку і які не вміють плавати — 70 см, для дітей старшого віку — 1 м 30 см; швидкість течії води не повинна

Матеріали для проведення бесід з учнями із запобігання нещасних випадків отруєння грибами

Гриби являють собою царство живих організмів, що поєднують в собі ознаки рослин і тварин. Вони є однією з найдавніших груп еукаріотних організмів. Ці організми не мають прямої еволюційної зв'язку з рослинами, як раніше було прийнято вважати.В даний час відомо вже більше 100 тис. видів грибів. Проте їх реальне число набагато вище. Велика їх частина живе на суші. Знайти гриби можна практично в будь-якому місці, придатному для життя. У лісовій підстилці близько 78-90% біомаси всіх мікроорганізмів складають саме гриби. Ростуть гриби також у полі, в саду, на лузі, в горах, в пустелях, в ґрунті і у воді.Гриби розмножуються безстатевим і статевим способами. Дріжджові гриби розмножуються брунькуванням.Люди ще з давніх часів почали цікавитися грибами. Їх розділили на два основних види: їстівні та отруйні. Їстівними є близько 150 видів грибів. З грибів, що належать до роду Penicillium і Aspergillus, отримують антибіотики. З грибів також навчилися одержувати вітаміни, стероїдні препарати, лимонну кислоту. Вони є джерелами ферментів, які широко застосовуються в текстильній, шкіряній, виноробної та інших видах промисловості.Потрібно зазначити, що була створена спеціальна наука про гриби, що отримала назву «мікологія». Довгий час людство не могло визначити, яке місце повинні займати гриби в системі органічного світу. У кінці 18 століття їх віднесли до спорових рослин. Однак і це думка виявилася спірним. Адже гриби досить сильно відрізняються від рослин. У них немає хлорофілу, вони не можуть самі засвоювати вуглекислоту з повітря. Харчуються гриби готовим органічним речовиною. З цих причин вирішено було виділити гриби в окреме царство.Осінь – сезон збору грибів, а значить, і підвищеного ризику отруєння грибами. Щорічно санітарні лікарі попереджають населення про небезпеку отруєння грибами, але захворюваність і летальність при цьому не зменшуються. Токсини різних грибів по-різному діють на організм, викликаючи різні наслідки. Нерідко при невчасній і недостатній допомозі потерпілий гине в короткі терміни.Розрізняють чотири групи отруєння людей грибами, у тому числі:Перша група – отруєння грибами строчками, виявляється через 6-10 годин, з’являється слабкість, нудота, блювота, іноді розлад шлунку.Друга група – отруєння блідою поганкою і близькими до неї видами грибів, виявляється через 8 - 24 години, раптові болі в животі, блювота, розлад шлунку, слабкість, зниження температури, висока імовірність смертельних наслідків.Третя група – отруєння мухоморами виявляється через 30 хвилин – 6 годин, виникає нудота, блювота, розлад шлунку, запаморочення, марення, розширення зіниць. Рідко наступає смерть.Четверта група – отруєння опеньками несправжніми, жовчним і чортовим грибом та неспецифічне отруєння їстівними грибами при неправильному приготуванні, зберіганні та заготівлі. Відсутні загальні ознаки отруєння, яке виявляється через 30 хвилин – 2 години розладнанням шлунково-кишкового тракту.

Перша допомога при отруєнні грибами

У хворих, що отруїлися грибами, спостерігаються такі спільні ознаки недуги: болить усередині, розладнується шлунок, нудить, починається блювота, людина відчуває загальну слабкість. Спостерігається також зміна зіниць. Одна стає вужча, друга ширша. Буває, що іноді у хворого з’являються зорові і слухові галюцинації, конвульсії, марення. Після збудження наступає втрата свідомості, при цьому спостерігається посмикування деяких м’язів. Найчастіше обличчя і пальців рук.Навіть при легкому отруєнні грибами треба негайно звернутися за медичною допомогою чи відправити хворого до лікарні. Часто від того, як швидко буде надано медичну допомогу, залежить життя людини. Дещо можна зробити хворому до того, як прийде лікар. Насамперед треба прикласти до живота і ніг грілки. Щоб не допустити активного всмоктування отрути в організм, треба як найшвидше промити шлунок: дати випити хворому 3-4 склянки солоної води, а тоді викликати блювоту. Процедуру повторювати декілька разів.Після цього рекомендується дати хворому міцного чаю, кави або молока. Але поки прийде лікар, не годувати. І, звичайно, не можна давати хворому спиртних напоїв, оцет, бо вони сприяють всмоктуванню отрути. Щоб установити причини отруєння, варто зберегти рештки грибів.

Профілактика отруєння грибами

• Збирайте тільки ті гриби, які добре знаєте.• Ніколи не вживайте у їжу незнайомі гриби.• Добре знайте відміни їстівних і отруйних грибів.• Не збирайте ніяких грибів близько від залізничних і автомобільних шляхів, атомних і теплових електростанцій, великих промислових зон.• Не купуйте на базарах суміші грибів із різних їх видів у якості грибної ікри, салатів, пирогів з грибами і інших виробів з подрібнених грибів.• Не робіть домашню заготівлю грибів у герметичній упаковці, що викликає захворювання ботулізмом.• Будь-яку заготівлю грибів на зберігання робіть тільки у відкритому посуді під марлею або папером.• Обов’язково перевіряйте гриби на радіоактивність.• Сушіть тільки певні види грибів, такі як білий гриб, підосичник, підберезник, маслюк, моховик, зморшок і трюфель білий; не користуйтеся сумнівними методами перевірки грибів на отруйність.

Рекомендації по безпечному використанню електроприладів у побуті

1. Своєрідним «слабким місцем» багатьох електроприладів є мережевий шнур. Через часті вигинів з часом можливий надлом або обрив токоведущей жили, що веде до іскріння, нагрівання і, можливо, спалаху ізоляції. Найчастіше таке пошкодження виникає в місці кріплення шнура до вилки. Не тягніть за шнур, щоб витягти вилку з розетки. Необхідно також стежити за справністю ізоляції кабелю живлення, так як будь-який дотик до оголеного проводу може мати серйозні наслідки. Ніколи не користуйтеся електроприладами з пошкодженою ізоляцією проводи.

2. Ремонт електричних приладів повинен виконувати тільки кваліфікований фахівець. Знявши кожухелектроприладу, ви вже піддаєте себе смертельній небезпеці, тому що в багатьох пристроях навіть після їх відключення від мережі деякий час зберігається електричний заряд на конденсаторах, а при наявності в приладі високовольтних елементів схем (наприклад, в телевізорах, ЕЛТ-моніторах) отримати електричний удар можна, лише наблизивши руку на небезпечну відстань до такого ділянці схеми.

3. Вентиляційні отвори електроприладів - зона підвищеної уваги. Не допускайте попадання через них рідин або металевих предметів всередину приладу. Для цього ніколи не ставте на телевізор, монітор, програвач вази з квітами, не дозволяйте дітям кидати що-небудь всередину корпусу через отвори, не кладіть на поверхню електроприладів дрібні металеві речі (скріпки, шпильки, ключі тощо). У той же час не можна чим-небудь закривати вентиляційні отвори, щоб уникнути загоряння приладу.

4. Ніколи не користуйтеся електроприладами у ванні або під душем - волога шкіра і заземлювальний властивість металевої ванни не залишать вам щасливого шансу в разі падіння у воду чи наявності пошкоджень в його ізоляції. Також не користуйтеся електроприладами з живленням від електромережі на вулиці під час дощу, снігопаду або туману.

5. Не залишайте електроприлади включеними без нагляду. Це стосується також і пристроїв, які можуть функціонувати в так званому «черговому режимі», практично не споживаючи електроенергії, але залишаються підключеними до мережі для виконання деяких своїх функцій (телевізори, відеомагнітофони, музичні центри, DVD-програвачі, комп'ютери і т.п. ). Подивіться в керівництво з експлуатації - як правило, не дозволяється залишати прилад у черговому режимі більше 1-2 діб.

6. Запросіть фахівців для перевірки стану електропроводки та електричних приладів у вашій квартирі. Зверніть увагу на обов'язкову наявність заземлення корпусів електроприладів. Можна також встановити пристрій захисного відключення (УЗО) - спеціальний автомат, що відключає подачу електроструму у разі дотику людини до струмоведучих частин захищається електромережі.

7. Роз'яснюйте дітям правила користування електроприладами, для маленьких дітей і домашніх тварин обмежте можливість небажаного контакту з електрикою: закрийте розетки спеціальними заглушками, не залишайте в розетці вилку, навіть якщо електроприлад вимкнений

Правила безпеки користування піротехнічними засобами

Щоб запобігти неприємним наслідкам від "спілкування" з піротехнічними виробами, необхідно пам'ятати і дотримуватися правил пожежної безпеки при використанні піротехнічних виробів. Запуск петард, феєрверків, ракет забороняється проводити в середин і приміщення, з балконів та поблизу житлових, господарських будівель, новорічних ялинок.

Піротехніку не можна зберігати поблизу приладів опалення (батарей, газових, електричних плит), не варто носити вогненебезпечні вироби у кишенях. Не можна розбирати вироби чи піддавати їх механічним впливам. Не можна курити, працюючи з піротехнічними виробами, а також знаходитись в нетверезому стані

У більшості випадків в момент приведення в дію піротехніки той, хто запускає її, повинен за лічені секунди відбігти на безпечну відстань (як правило, це 10-15 і більше метрів).

У будь-якому випадку буде краще, якщо запускати феєрверки, петарди, різні ракети, висаджувати у повітря хлопавки, підпалювати бенгальські вогні тощо, діти будуть в присутності дорослих.

Щоб запобігти жахливим наслідкам від розваг з піротехнікою, необхідно попередити нещасні випадки. Адже під час бурхливої передноворічної торгівлі на ринках міста, яка пропонує широкий вибір різноманітної піротехніки, мало хто помічає підлітків, які товчуться біля прилавків. Вони жваво спілкуючись, купують хлопавки, петарди, ракети. На жаль, продавець не замислюється, до яких рук потрапляє цей вогневий асортимент. Не всі знають, що температура бенгальського вогню сягає 1100 градусів, його іскри на відстані півметра охолоджуються лише на 60 градусів. Викид полум'я хлопавки досягає декілька десятків сантиметрів.

Як запобігти пожежі в місцях проведення свята Новорічної ялинки

Під час організації та проведення заходів, пов'язаних із новорічними святами, слід, насамперед, дотримуватися однієї важливої вимоги: якщо в святі беруть участь понад 50 осіб, дозволяється використовувати приміщення, забезпечені не менш, ніж двома евакуаційними виходами, що відповідають вимогам будівельних норм, не мають на вікнах глухих грат і розташовані не вище другого поверху в будівлях із горючими перекриттями.

Особи, яким доручено проведення таких заходів, перед їх початком зобов'язані ретельно оглянути приміщення й переконатись, що вони забезпечені необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння, перевірити справність засобів зв'язку, пожежної автоматики та сигналізації.

Не дозволяється заповнення приміщень людьми понад установлену норму, зменшення ширини проходів між рядами, розміщення в проходах додаткових крісел, стільців тощо, повне вимикання під час заходів світла, застосування дугових прожекторів, свічок, бенгальських вогнів, відкритого вогню, феєрверків, а також включення до програми номерів (виступів) із використанням вогневих ефектів і палінням.

Правила поведінки під час масових заходів

1. В місцях скупчення великої кількості людей не дозволяється штовхатись, бігати, йти напереріз основної маси людей.

2. Бажано триматися якнайдалі від центру натовпу, стін, дверей, скляних вітрин, металевих огорож та інших місць, де можна дістати травму.

Найбільша небезпека в місцях скупчення великої кількості людей — масова паніка та втеча натовпу. У натовпі люди змінюються. Охоплені панікою, вони думають тільки про власний порятунок. Паніка може виникнути під час пожежі, бійки, аварії. Це може трапитись навіть при вимкненні світла. Всіма засобами боріться з панікою.

Поведінка під час виникнення паніки

1. Не робіть різких рухів, не бігайте, не галасуйте. Головне — не дозволяйте емоціям скувати твою волю та відібрати всіляку можливість діяти розумно і цілеспрямовано. Необхідно, щоб голова була ясною.

2. Звільніться від довгого шарфа, щоб уникнути задушення.

3. Застебніть на одязі всі ґудзики та «блискавки», щоб ні за що у натовпі не зачепитися.

4. Руки завжди тримайте вільними, зігнутими у ліктях та притиснутими до тіла.

5. Не чіпляйтеся за дерева, стовпи, огорожі, щоб не зламати руки.

6. Міцно тримайтеся на ногах, уникайте падіння.

7. Впавши на землю, скрутіться у клубок «калачиком», ляжте на бік, закрийте руками голову та потилицю.

8. Опинившись на землі, спробуйте негайно підвестися. Встаючи, підтягніть до себе руки та ноги, різко підніміться вперед та вгору.

9. У натовпі захищай груди піднятими ліктями.

Ніколи не намагайся йти проти натовпу, вибирайся з нього вздовж напрямку руху. Небезпечні: вітрини, грати, стовпи, дерева — все нерухоме.

Не можна:

· чіплятися руками за щось;

· намагатися підняти речі, що впали на землю.

Треба:

· застібнутися;

· викинути сумку, парасольку;

· руки повинні бути вільними.

Якщо натовп потяг тебе – не чини йому опору.

Кiлькiсть переглядiв: 103