"Читаючи вперше гарну книгу, ми відчуваємо те ж почуття, як при знаходженні нового друга. Знову прочитати вже читану книгу – значить знову побачити старого друга"

Вольтер

Цікаві факти історії бібліотек/Files/images/Chtenieinteresny.jpg

Перші бібліотеки були складами в буквальному значенні цього слова. Найдревнішу, вік якої 5000 років, археологи знайшли на території колишньої Месопотамії (сучасний Ірак). Вона являла собою склад з 30000 глиняних табличок, що містили в основному укази і закони.

Бібліотеки древніх єгиптян були призначені тільки для царів і жреців.

Саме римляни придумали публічну бібліотеку, хоча й у трохи дивній формі. Будь-хто міг почитати книгу в… лазні – там була спеціальна кімната, де книги не піддавалися впливу води і пари. Лазні в Древньому Римі будувалися всюди, виходить, і з бібліотеками не було проблем.

Перша у світі публічна бібліотека – загальнодоступна установа, що утримується за рахунок податків, – була відкрита в американському Бостоні в 1854 році. У заяві мерії міста було сказано: "Майбутнє демократії залежить від освіченості громадян. Освіченість громадян залежить від розвитку публічних бібліотек. Кожен громадянин має право на приналежні суспільству джерела інформації”. Це була так звана американська мрія в її оригінальній версії: кожний може домогтися успіху, якщо буде мати необхідні знання.

Американці і сьогодні є лідерами у бібліотечній справі: питання "Як пройти в бібліотеку?” стає неактуальним завдяки Інтернету. Найбільші бібліотеки США зараз переводять усі свої зібрання в електронний вигляд. Незабаром буде створена єдина віртуальна бібліотека, де кожний зможе знайти будь-яку книгу, коли-небудь написану на Землі.

Зі смутком приходиться визнати, що бібліотека належить до тих об’єктів, які людина знищує з особливою завзятістю. Що там темне середньовіччя – достатньо згадати недавню історію. Німецькі нацисти влаштовували величезні багаття з книг. Китайські комуністи спочатку спалили книжкові збори монастирів Тибету, а потім ввійшли в смак і спалили свої бібліотеки – у них це називалося "культурною революцією”. У 1992 році, під час громадянської війни в Югославії, сербські солдати підпалили боснійську бібліотеку в Сараєво, а потім убили пожежних, що спробували погасити полум’я. Афганські талиби спалили 50 000 найменувань книг. Навіть у США, де "бібліотека – опора демократії”, є маса громадських організацій, що виступають за вилучення з бібліотек тієї чи іншої книги – наприклад, "Гаррі Поттера”.

Як не дивно, але найбільшої шкода бібліотекам міг заподіяти письменник, а саме Максим Горький. Він задумав зібрати колектив авторів і переписати усю світову літературу – від Гомера до Олександра Дюма – у комуністичному дусі, а оригінальні добутки викинути з бібліотек. Однак Горький помер, і для радянських читачів Д’Артаньян залишився веселим авантюристом, а не, скажімо, борцем за права французьких трудящих.

Книги стали невід’ємною частиною нашого життя. Вони можуть скільки завгодно змінювати свою форму, але завжди залишатимуться джерелом знань. До вашої уваги дещо незвичне про такі, здавалося б, звичайні книги.

Загальна кількість всіх художніх, наукових та публіцистичних творів у світі становить приблизно 130 млн.

Найдавнішою ж книгою на світі визнаний папірус Прісса, який був створений в 3350 році до нашої ери. Цікаво, що автор жаліється на небажання молоді здобувати знання. Як бачимо, молодь абсолютно не змінилася з прадавніх часів.

А як щодо найціннішої книги на світі? Найдорожча/Files/images/300.jpg книга – Лестерський кодекс авторства самого Леонардо да Вінчі! Лестерський кодекс – це трактат, що присвячений «воді, землі та небесним тілам». Наразі власником кодексу є Білл Гейтс. Свого часу він придбав книгу за … 24 млн доларів!

У 2007 році британська компанія Teletext склала список найнудніших книг світу. До списку увійшли наступні літературні витвори: «Війна та мир» Льва Толстого, «Злочин і кара», «Сатанинські вірші» Салмана Рушді, «Алхімік» Коельо та… «Гаррі Поттер і Кубок Вогню».

Один з найбільших гонорарів за книгу був виплачений римським імператором Марком Аврелієм. Поет Оппіан за кожен рядок двох своїх поем про риболовлю та полювання отримав по золотій монеті. Загальна кількість рядків у цих поемах становила двадцять тисяч.

/Files/images/clip_image001.jpg

Найбільша книга у світі була представлена на Міжнародній книжковій виставці в Гавані. Збірник висловлювань відомих людей має 380 сантиметрів в довжину і 350 сантиметрів у висоту.

/Files/images/x_81efbcb3.jpgЩо стосується найбільш популярних книг в світі, то пальма першості,безперечно, належить Біблії. Її загальний тираж – шість мільярдів примірників. На другому місці – цитатник Мао Цзедуна, а третє місце дісталося «Володарю перснів».

Найбільша книга на світі знаходиться в одному з голландських музеїв Амстердама. Ця книга називається «Збірник морських правил». Висота книги більше зросту дорослої людини, ширина – 1 метр, товщина – близько половини метра.

Найтовстішою друкованою книгою в світі є книга Інтернету – WIKIPEDIA. Ця книга являє собою збірник статей з мережі Інтернет, які любитель книг Роб Метьюс вирішив надрукувати у вигляді одного тому. У підсумку, паперова версія цієї книжечки склала 5000 сторінок./Files/images/12.jpg

Сюжет «Колобка» має аналоги в казках багатьох інших народів: від східних узбецьких і татарських, до західних – англійських, німецьких і скандинавських.
З XIX століття, у світовій культурі, найпоширенішим «колегою» Колобка можна назвати Пряникового (імбирного) чоловічка з США
.
/Files/images/23032_m.jpg

Смачні книжки

/Files/images/01.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 689